یکشنبه 1 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نخبگان و مستعدین برتر گلستانی با نماینده محترم ولی‌فقیه در استان دیدار کردند

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نشست صمیمی نخبگان، مخترعین، استعدادهای برتر استان گلستان با حضرت آیت ا... نورمفیدی نماینده محترم و معزز مقام معظم رهبری را هم‌زمان با یوم‌الله 13 آبان  در محل بیت الزهرا (س) گرگان برگزار شد.

به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، نشست صمیمی نخبگان، مخترعین، استعدادهای برتر استان گلستان با حضرت آیت ا... نورمفیدی نماینده محترم و معزز مقام معظم رهبری را هم‌زمان با یوم‌الله 13 آبان در محل بیت الزهرا گرگان برگزار شد.
در ابتدای این نشست ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان، ضمن اشاره به اهداف و راهبردهای سند راهبردی کشور در امور نخبگان، به معرفی مأموریت‌ها و رسالت‌های بنیاد ملی نخبگان پرداخت و خاطر نشان کرد: «نخبه شناسی»، «نخبه پروری»، «نخبه گزینی» و «نخبه گماری» از مهم‌ترین اهداف بنیاد نخبگان می‌باشد.
وی با تأکید بر توانمندی‌های نخبگان، زمینه‌سازی اثرگذاری آنان بر تحولات جامعه را از مهم‌ترین اهداف بنیاد نخبگان عنوان کرد و خاطر نشان کرد: ایجاد سازوکار لازم جهت تسهیل فرآیندهای راه‌اندازی کسب‌وکار دانش‌بنیان توسط نخبگان باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
خزاعیان توانمندسازی نخبگان را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید در کنار توانمندسازی و مهارت افزایی نخبگان، به مدیریت عوامل تاثیرگذار بر تعامل اجتماع نخبگان و جامعه توجه ویژه داشت و مدیریت این عوامل می تواند در اثر گذاری نخبگان در تحولات جامعه موثر باشد.
ایشان در پایان سخنان خود گفت: تقویت زیرساخت‌های علمی و تحقیقاتی در استان، بالأخص ارتقای امکانات کمی و کیفی دانشگاه‌ها، می‌تواند زمینه پرورش مستعدین و همچنین جذب و نگهداشت نخبگان را فراهم آورد.
در ادامه این نشست آقایان سید حسین حسینی فر، حسین یوسفی و محمدامین خرقانی و خانم الهه لطفعلی نژاد به نمایندگی از جامعه نخبگانی استان گلستان به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و موارد زیر مهم‌ترین پیشنهادات و مطالبات مطرح‌شده بود.
1. همکاری و زمینه‌سازی مناسب برای به‌کارگیری مؤثر نخبگان (فردی و گروهی) در حوزه‌های مختلف برای اثرگذاری حداکثری آنان در رشد و ارتقای استان توسط دستگاه‌های ذی‌ربط
2. همکاری دستگاه‌های دولتی استان در راستای ایجاد نظام و سیستم شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر به‌منظور تکمیل بانک اطلاعاتی از افراد و گروه‌های نخبه جهت هدایت جامعه نخبگانی به سمت اولویت‌ها، برنامه‌های توسعه ملی و استانی بر مبنای نیازها و ظرفیت‌های تعیین‌شده
3. سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی هماهنگ دستگاه‌های دولتی و خصوصی استانی، به‌منظور تسهیل فرآیندهای ایجاد کسب‌وکار دانش‌بنیان
4. اولویت حمایت از فعالیت‌های نخبگانی اعم از طرح‌ها و برنامه‌های نخبگانی در مقابل حمایت از فرد نخبه
5. کمک به ارتقای کمی و کیفی دانشگاه‌های استان برای جذب استعدادهای برتر
6. ایجاد سازوکار لازم و ارائه تسهیلات مناسب برای جذب و نگهداشت نخبگان غیرمقیم به‌منظور توسعه فعالیت‌های علمی و اقتصادی استان خصوصاً سرمایه‌گذاری و ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان
7. برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در جهت توسعه مهارت‌ها، توانمندی‌ها، انگیزه‌ها و اعتقادات خاص جامعه نخبگانی مبتنی بر ارزش‌های اسلامی – ایرانی
8. توجه ویژه مسئولان به شناسایی مستعدین برتر در آموزش‌وپرورش و پشتیبانی از برنامه‌های تربیتی و پرورش آنان

در بخش پایانی این نشست صمیمانه حضرت آیت ا... نورمفیدی نماینده محترم و معزز مقام معظم رهبری در استان و امام‌جمعه گرگان ضمن گرامیداشت یوم‌الله 13 آبان، بر توجه ویژه اسلام به نخبگی اشاره نمود و خاطر نشان کرد: ذات اقدس الهی سرمنشأ موهبت نخبگی است و اسلام بستر مناسبی برای پرورش نخبگان است.
ایشان با بیان اهمیت شناسایی نخبگان بسیار حائز اهمیت است افزود: باید با خروج نخبگان از کشور مقابله گردد و این امر با ایجاد محیط مناسب حمایتی از نخبگان میسر می‌شود.
حضرت آیت ا... نورمفیدی در ادامه افزود: اگر کشوری بخواهد توسعه بیابد چاره‌ای جز توجه به نخبگان ندارد و در صورت استفاده صحیح از نخبگان هیچ قدرتی بر کشور فائق نخواهد آمد و این توجه می‌بایست هم مادی و هم معنوی باشد. حمایت از منزلت نخبگان یک وظیفه دینی، ملی و مدیریتی است.
ایشان در پایان سخنان خود با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل خاطر نشان کرد: نخبگان می بایست از شرایط سیاسی و اجتماعی روز کشور و جهان مطلع باشند و برای مقابله با این تهدیدات، به میدان بیایند.تاریخ انتشار : 1397/08/13
کد : 129
تعداد بازدید: 101

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601