یکشنبه 1 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

رئیس بنیاد نخبگان گلستان
ظرفیت‌های دریا راهی برای رسیدن به عدم‌وابستگی است/ لزوم ارتقاء سطح فناوری و دانش دریایی

خزاعیان گفت: با توجه به گستردگی فعالیت‌های کشور در حوزه‌های صنایع و خدمات دریایی و نقش پررنگ این فعالیت‌ها بر توسعه اقتصادی کشور، می‌توان دریا را راهی برای رسیدن به استقلال مالی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ ابوالقاسم خزاعیان؛ رئیس بنیاد نخبگان گلستان با اشاره به نقش مهم دریا در توسعۀ بومی، گفت: صنایع دریایی به عنوان یکی از صنایع مادر می‌تواند نقش مؤثری در رشد و توسعه کشور و منطقه داشته باشد.

وی افزود: با توجه به موقعیت راهبردی خاص و همچنین وجود ذخایر مختلف انرژی و منابع عظیم دریایی و زیستی، توسعه دریا و صنایع مربوطه نقش بسیار مهمی در شکوفایی اقتصادی منطقه ایفا می‌کند.

خزاعیان ادامه داد: همچنین دریاها و سواحل می‌توانند بخش بزرگی از اهداف اقتصادی کشور را محقق سازند؛ بطوریکه علاوه بر درآمدزایی، ارزآوری، ایجاد اشتغال، تأمین نیازهای ساکنان بومی و بسیاری از موارد اقتصادی دیگر، به تثبیت بافت جمعیتی شهرهای ساحلی نیز کمک می‌کند. به بیان دیگر، توسعه دریا و صنایع مربوطه یعنی توسعه منطقه‌ای که معیشت مردم آن به دریا گره خورده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان اظهار داشت: ظرفیت‌های موجود در دریاها و سواحل بعنوان منابع طبیعی تجدیدپذیر قطع به یقین در روند اجرای موفق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد درون‌زا مؤثر است و می‌توانند در جهت قطع وابستگی، بخش بزرگی از اهداف اقتصادی کشور را محقق سازند. با توجه به گستردگی فعالیت‌های کشور در حوزه‌های صنایع و خدمات دریایی نظیر فعالیت‌های نفتی، شیلاتی، انرژی‌های تجدیدپذیر، ترابری دریایی، گردشگری ساحلی و صنایع دریایی و نقش پررنگ این فعالیت‌ها بر توسعه اقتصادی کشور، می‌توان انتظار داشت گسترش این فعالیت‌ها موجب توسعه زیرساخت لازم برای اجرای اقتصاد مقاومتی و ایجاد فرصت‌های جدید شود تا ظرفیت‌های دریایی به منافع ملی پایدار تبدیل شوند.

خزاعیان در ادامه با اشاره به لزوم ارتقاء سطح فناوری و دانش دریایی، بر ضرورت حضور محققان و دانشگاهیان در این حوزه تأکید کرد و یادآور شد: بی‌تردید اثرگذاری فعالیت نخبگانی در مدیریت تحولات از مهمترین انتظارات از یک اجتماع نخبگانی است و در حال حاضر کارآفرینی که نقش بسیار کلیدی در توسعه اقتصادی و پایدار همه جوامع دارد، مهمترین فعالیت مورد انتظار از این اجتماع جهت تأثیرگذاری در تحولات جامعه است.

وی با بیان اینکه بهره‌مندی از منابع و ظرفیت‌های دریا از جمله حوزه‌هایی است که نوآوری و خلاقیت در آن نقش برجسته‌تری دارد، اضافه کرد: در نظام‌های اقتصادی توسعه‌یافته جهان، نخبگان سرمایه‌های اصلی یک بنگاه اقتصادی و از عوامل اصلی توسعه پایدار محسوب می‌شوند که معمولاً منشأ تحولات بزرگ در اقتصاد یک کشور، شناخت منابع و فرصت‌های جدید در توسعه کارآفرینی و وجود افراد خلاق، نوآور و مبتکر در عرصه اقتصادی آن کشور است.

رئیس بنیاد نخبگان گلستان تصریح کرد: امروزه بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که مشکل کشورهای کمتر توسعه‌یافته، کمبود سرمایه نیست بلکه عدم‌توجه به مقوله نوآوری و کارآفرینی به معنای واقعی است. همانطور که مشاهده شده است تاکنون در حد انتظار از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بی‌شمار دریا، در روند توسعه کشور استفاده نشده است.

وی در پایان یادآور شد: به نظر می‌رسد توسعه و اجرای اقتصاد دانش‌بنیان در حوزه دریایی با حضور جوانان نخبه و کارآمد در قالب گروه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تنها چاره رفع عقب ماندگی‌های موجود در حوزه صنعت و اقتصاد دریا در کوتاهترین زمان و با راندمان مؤثر خواهد بود و این مهم با فراهم کردن ساختارها و مشوق‌های قانونی، مالی و توسعه فرهنگی برای جلب نظر و حضور سرمایه‌گذاران در حوزه دریا فراهم خواهد شد.

چهارمین دوره جشنواره ملی «دریا مسیر پیشرفت» در بخش‌های «جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویی»، «مسابقات ربات‌های زیردریایی(ROV) »، «مسابقات شناورهای هوشمند (RSV) «، «مسابقه ملی ایده‌بازار دریایی»، «طرح‌ها و دستاوردهای فناورانه دریایی کشور»، «جشنواره دانش‌آموزی دریا»، «نمایشگاه دستاوردهای فناورانه دریایی کشور»، «رویداد استارت‌آپ دمو اپلیکیشن دریایی» و «رویداد کارآفرینی هوشمندسازی بنادر» به همت ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش‌بنیان دریایی و ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان، یکم الی سوم آبان‌ماه اول تا سوم آبان‌ماه در باغ موزه دفاع‌مقدس برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت mitc.isti.ir مراجعه کنند.

تاریخ انتشار : 1397/07/24
کد : 123
تعداد بازدید: 74

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601