یکشنبه 1 اردیبهشت 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

نشست تخصصی گیاهان دارویی برگزار شد

به همت کارگروه تخصصی بنیاد نخبگان استان گلستان و با همکاری فعالان حوزه گیاهان دارویی، نشست تخصصی را در خصوص "بررسی فرصت‌ها و چالش‌های تولید و تجاری‌سازی زیره سبز و گل‌گاوزبان در استان گلستان" با حضور برخی از مسئولان ذیریط کشوری، چهارشنبه 21 شهریورماه سال جاری، برگزار شد.

به همت کارگروه تخصصی بنیاد نخبگان استان گلستان و با همکاری فعالان حوزه گیاهان دارویی، نشست تخصصی را در خصوص "بررسی فرصت‌ها و چالش‌های تولید و تجاری‌سازی زیره سبز و گل‌گاوزبان در استان گلستان" با حضور برخی از مسئولان ذیریط کشوری، چهارشنبه 21 شهریورماه سال جاری، برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان گلستان، ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان گلستان، ضمن اشاره به برنامه‌های راهبردی بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: ورود بنیاد نخبگان در زمینه گیاهان دارویی در راستای ایجاد تحول و اثرگذاری مؤثری در این حوزه است.
رئیس بنیاد نخبگان گلستان با بیان اینکه نخبگی یک نعمت تعهدآور است گفت: نخبگان باید آنقدر در زمینه کسب مهارت تلاش کنند تا بتوانند خدمات مورد نیاز جامعه را تأمین کنند.


خزاعیان خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا زمینه‌ای را بوجود بیاوریم که تمام نقش‌آفرینان و نخبگان حوزه گیاهان دارویی در کنار یکدیگر، محیط مناسب کسب‌وکار را بوجود بیاوردند.


ایشان افزود: نخبگان در حوزه تولید گیاهان دارویی می‌توانند دانش خود را در اختیار دستگاه‌های مرتبط و بهره‌برداران در استان قرار دهند تا از این ظرفیت برای توسعه کشت گیاهان دارویی و رونق اقتصادی ساکنان استان استفاده شود.


این نشست با حضور مجری طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهادکشاورزی، عضو هیئت‌مدیره صادرکنندگان گیاهان دارویی، مسئولین بنیاد نخبگان استان، سازمان جهاد کشاورزی استان، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، دانشگاه گلستان، جهاد دانشگاهی استان گلستان، دانشگاه علوم پزشکی گلستان، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی گرگان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، نخبگان و فعالان بخش خصوصی در سالن رشد دانشگاه برگزار شد.
گفتنی است در پایان این نشست بیانیه‌ای با شرح ذیل قرائت گردید.


بسمه‌تعالی

حمدوسپاس خداوندمتعال را که توفیق عنایت فرمود تا امروز با همکاری و همدلی همه دست‌اندرکاران و با حضور مسرت‌بخش مسئولین ملی و استانی، متخصصین، محققین، اساتید، کارشناسان و حضور گرم تولیدکنندگان " نشست تخصصی بررسی فرصت‌ها و چالش‌های تولید و تجاری‌سازی زیره سبز و گل‌گاوزبان در استان گلستان" را باهدف ایجاد هماهنگی،تسهیل و تسریع در تولید، بازاریابی و فروش این محصولات برگزار نمائیم.
در حال حاضر نیز یک‌سوم داروهای مورداستفاده در جوامع انسانی را داروهای با منشاء طبیعی و گیاهی تشکیل می‌دهد و این امر سیر صعودی دارد. در کشور ما نیز رجعت به استفاده از نقش دارویی این گیاهان در راستای کاهش وابستگی کشور به دارو و بهره‌گیری از دانش پزشکی بومی همگام با پزشکی نوین موردتوجه قرار گرفته است.
با توجه به پتانسیل استان برای کشت محصولات متعدد از جمله زیره سبز و گل‌گاوزبان تلاش مجدانه، برنامه‌ریزی‌های لازم، همسویی و تلاش بیش‌ازپیش مسئولین استانی کلیه دستگاه‌های اجرایی مرتبط، همکاری و مشارکت جدی بهره‌برداران در آینده‌ی نزدیک شاهد توسعه گسترده کشت گیاهان دارویی و فراوری آن در این منطقه باشیم. در این راستا توجه به موارد زیر بسیار حائز اهمیت می‌باشد:
1. ارائه الگوی صحیح کشت زیره سبز و گل‌گاوزبان با توجه به شرایط توپوگرافی منطقه قابل توسعه (دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان؛ دانشگاه گلستان؛ مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان؛ جهاد دانشگاهی استان گلستان؛ سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان)
2. پیگیری دستگاه‌های مکانیزه کاشت، داشت و برداشت منطبق با شرایط منطقه (سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان؛ دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان؛ مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان)
3. استانداردسازی روش‌های تولید و فرآوری زیره سبز و گاوزبان (علوم پزشکی؛ سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان)
4. انجام مطالعات تحقیقاتی در خصوص تعیین، ترویج و اجرای بهترین تاریخ کاشت جهت جلوگیری از شیوع برق‌زدگی و سایر بیماری‌های قارچی (دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان؛ دانشگاه گلستان؛ مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان)
5. توانمندسازی جامعه بهره‌برداران کشت زیره سبز و گل‌گاوزبان با استفاده از تسهیلات و امکانات موجود (سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان)
6. راه‌اندازی بازارچه دائمی و پایانه فروش گیاهان دارویی در استان (اتاق بازرگانی و صنایع و معادن گلستان)
7. شیوه های به زراعی کاشت، داشت و برداشت متناسب با مناطق توسعه (مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان)
8. کارگروه بر زنجیره ارزش 5 گونه گیاه دارویی شیرین بیان، گاو زبان، زیره سبز، ثعلب، و قارچ ترافل که مورد حمایت دستگاه های استانی و کشوری است، تمرکز نمایند (کارگروه تخصصی گیاهان دارویی بنیاد نخبگان استان گلستان)

در خاتمه فرصت را مغتنم شمرده ،ضمن عرض خیرمقدم به کلیه مدعوین و بزرگواران حاضر در نشست از کلیه عزیزانی که با کارگروه تخصصی گیاهان دارویی در برگزاری این نشست به ما یاری رسانده‌اند قدردانی می‌گردد و همچنین از حضور گرم و صمیمی بهره‌برداران که از اقصی نقاط استان در جمع ما حضور یافتند صمیمانه تشکر می‌شود و امید است با استمرار این جلسات در سال‌های آینده زمینه اجرای هرچه مطلوب‌تر طرح در سطح استان فراهم گردد.


و من ا...التوفیق
کارگروه تخصصی گیاهان دارویی بنیاد نخبگان استان گلستان


تاریخ انتشار : 1397/06/24
کد : 115
تعداد بازدید: 68

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601