پرورش دانشجویان نخبه با انگیزه دینی ماحصل جهاددانشگاهی است

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان گفت: جهاددانشگاهی با ظرفیت عظیم خود توانسته جوانان متعهد و دانشجو و نخبه را در گرایش‌های علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها با انگیزه‌های دینی پرورش دهد و فکر آنها را از وابستگی به بیگانگان جدا کند.

ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان در گفت‌و‌گو با ایکنا از گلستان به‌مناسبت چهل و یکمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، گفت: جهاددانشگاهی نهادی انقلابی است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی زیر نظر شورای انقلاب فرهنگی شروع به کارکرده است و همواره به‌عنوان پلی میان دانشگاه و جامعه بوده است.

وی با بیان اینکه گستردگی اختیارات و توانمندی‌های این نهاد با استفاده از ظرفیت‌ و توان نخبگان توانسته مشکلات بسیاری را حل کند، افزود: اگر نگاهی به وظایف و اساس نامه این نهاد انقلابی داشته باشیم می‌بینیم این نهاد مقدس همواره در عرصه‌های مختلف علمی و فرهنگی و پژوهشی خوش درخشیده و به طور کلی پیشرو و طلایه دار در زمینه‌های مختلف علمی بوده است.

رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان با بیان اینکه جهاددانشگاهی معمولاً در عرصه‌هایی که کشور به آن نیاز داشته، وارد شده و توانسته مؤثر باشد، تصریح کرد: جهاددانشگاهی با ظرفیت عظیم خود توانسته جوانان متعهد و دانشجو، خلاق و نخبه را در گرایش‌های علمی و پژوهشی در دانشگاه‌ها با انگیزه‌های اسلامی و دینی پرورش دهد و فکر و ذهن دانشجو را از وابستگی به بیگانگان جدا کند.

وی این تشکیلات را نهادی انقلابی و جهادی دانست که با استفاده از ظرفیت‌های بومی در هر منطقه گام‌هایی در راستای اهداف تدوین شده نظام اسلامی برداشته است، تصریح کرد: در این شرایط پیش رو که بیشتر مشکلات جامعه در زمینه اقتصادی و فرهنگی جامعه است تربیت نیرو های جهادی و انقلابی و برگرفته از جهاددانشگاهی می‌تواند موانع را از سر راه تولید و اشتغال بردارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه جهاددانشگاهی با تفاهم نامه‌های خود با ادارات و دستگاه‌های اجرایی در زمینه‌های مختلف توانسته در تسهیل‌گری روابط در پیشبرد اهداف مؤثر واقع شود، اظهار کرد: جهاددانشگاهی از جمله نهادهای تاثیر‌گذار در پیشبرد اهداف فرهنگی و علمی انقلاب می باشد که دستاوردهای بسیار مهمی را پس از انقلاب از آن خود کرده است.

خزاعیان در پاسخ به این سؤال که توانمندی‌های نیروی جهادی را در حل مسائل کشور چطور ارزیابی می‌کنید، گفت: طبق بیانیه گام دوم انقلاب توجه به جوانان در عرصه‌های مختلف علمی و پژوهشی و استفاده از دانشجویان نخبه می‌تواند بدون اتکا به بیگانگان با روحیه جهادی و عزم ملی و باور به توان داخلی مشکلات کشور را حل کرد.

وی افزود: جهاددانشگاهی، تجلی گاه تعهد و فرهنگ ناب در محیط‌های علمی بوده است و نام جهاد، همواره با تبلور فرهنگ، معنویت و حفظ اصول وارزش‌های متعالی، عجین است.

 

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن ایکنا

تاریخ انتشار : 1400/05/17
کد : 20269
تعداد بازدید: 44