معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان:
طرح شهید رضوی از اشتغال دانش‌آموختگان‌برتر در زیست‌بوم دانش‌بنیان حمایت می‌کند

سالاریه گفت: حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان‌برتر در زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور و راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان، مهمترین هدف طرح شهید رضوی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ حسن سالاریه؛ معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به طرح شهید رضوی، گفت: این طرح جزو اولین حمایت‌های بنیاد ملی نخبگان است که به جای حمایت فردی از گروه‌های نخبگانی حمایت میکند.

وی افزود: حمایت از اشتغال دانش‌آموختگان‌برتر همة مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری در زیست‌بوم دانش‌بنیان کشور و راه‌اندازی شرکت دانش‌بنیان، مهمترین هدف طرح شهید رضوی است.

سالاریه ادامه داد: افراد باید بر اساس مدرک تحصیلی، حدنصاب‌های لازم طرح را کسب کنند اما فرد در هر مقطعی که باشد باید حداقل 60 امتیاز مهارتی کسب کند. شرکت در فعالیت های مهارتی گونانگو نظیر طرح شهید احمدی روشن، برگزیدگی در رویدادهای مختلف ذیل طرح شهید بابایی و برگزیدگی در جشنواره‌هایی مانند شیخ بهایی، سلمان فارسی، شرکت در رویدادهای فناورانه و یا برگزیده شدن اختراع در بنیاد ملی نخبگان، از مواردی است که می‌‌تواند امتیاز مهارتی لازم را برای فرد به همراه داشته باشد.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: افرادی که مشمول طرح شهید تهرانی‌مقدم شده‌اند به شرطی که یکسال سابقة همکاری با نهادهای فناورانه را داشته باشند و همچنین اعضای هسته‌های مسئله‌محور شهید احمدی‌روشن که امتیازشان از متوسط امتیاز آن دوره بیشتر باشد، در زمرة افرادی هستند که می‌توانند از تسهیلات طرح شهید رضوی استفاده کنند. علاوه بر این، مشمولان دو طرح شهید چمران و شهید رهنمون نیز به قید کسب 60 امتیاز مهارتی، شامل طرح شهید رضوی می‌شوند.

سالاریه یادآور شد: این طرح تنها شامل دانش‌آموختگان است و به همین دلیل تنها دانشجویانی که می‌توانند برای استفاده از آن درخواست دهند، افرادی هستند که در همان سال دانش‌آموخته می‌شوند.

وی اضافه کرد: علاوه بر تسهیلات و حمایت‌های اعطایی در حوزة دانش‌بنیان، مشمولان طرح شهید رضوی می‌توانند تا سه سال بعد از مشمول شدن، از وام خرید مسکن و یا هدیه ازدواج نیز بهره‌مند شوند.

معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان خاطرنشان کرد: هستة فناوری که پروپوزال پذیرفته‌شده در کارگروه تخصصی داشته باشد می‌تواند از حمایت بلاعوض و همچنین امکانات دفتری با استقرار در مرکز رشد پارک فناوری پردیس به مدت یکسال بهره‌مند شود؛ علاوه بر آن، در ادامة فعالیت نیز به شرط راه‌اندازی شرکت و جذب سرمایه، کمک‌های مالی بلاعوض به صورت پلکانی به گروه‌ها اعطا خواهد شد که البته مبلغ آن بنا به نوع فعالیت متغییر است.

وی با بیان اینکه سهمیه استفاده از طرح شهید رضوی را رییس بنیاد ملی نخبگان تعیین می‌کند، تأکید کرد: حداقل اعضای گروه‌ها باید ۳ نفر باشد و حداقل دوسوم اعضای گروه نیز توانسته‌ باشند حدنصاب‌های لازم را در این طرح کسب کرده باشند. کارگروه بررسی رزومه افراد در بنیاد ملی نخبگان و کارگروه بررسی پروپوزال‌ها در نهاد کارگزار تشکیل می‌شود.

سالاریه در پایان یادآور شد: حضور در رویدادهای فناورانه شهید بابایی و یا طرح شهید احمدی‌روشن، دستیاری فناورانه، سابقه همکاری با نهادهای فناور و برگزیده شدن اختراع در بنیاد ملی نخبگان، بهترین موارد برای کسب امتیاز مهارتی لازم است.

تاریخ انتشار : 1400/03/08
کد : 20255
تعداد بازدید: 17