به همت بنیاد نخبگان استان گلستان و با همکاری سازمان های خصوصی و دولتی، مراسم نکوداشت زنده یاد محمد امین میرفندرسکی، مرد معماری و مرمت ایران، ششم دی ماه 97 ، ساعت 13:30 الی 15:30 در محل تالار اندیشه موسسه فرهنگی میرداماد برگزار شد.


بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، در ابتدای این مراسم ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان با تاکید بر اهمیت الگوسازی از سرآمدان خاطر نشان کرد: ارتقای منزلت اجتماعی، مرجعیت علمی نخبگان و ارائه مهارت های حرفه ای آنان به استعداد های برتر از جمله اهداف این برنامه های نکوداشت است.


ایشان اظهار داشت: ارج نهادن به زحمات و تلاش فرهیختگانی چون دکتر میرفندرسکی، موجب استمرار و بازسازی ذخایر نخبگی در کشور می شود.


در ادامه و پس از پخش کلیپ هایی از زندگی و آثار دکتر میرفندرسکی، سیروس باور، عضو هیات امنای انجمن معماری ایران ضمن اشاره به دستاوردهای دکتر میرفندرسکی خاطر نشان کرد: دکتر میرفندرسکی از بنیان گذاران برنامه های آموزشی نوین در دانشکده هنرهای زیبا پس از انقلاب اسلامی است که سیستم سنتی آموزش این دانشکده را متحول کرد.


ایشان افزود: میرفندرسکی استاد و معماری کمال گرا بود که در خلق و ساخت آثار معماری خود را محدود به سود یا منفعت مالی از پروژه ها نکرد.


وی بیان کرد: میرفندرسکی در راه اندازی مجدد دانشکده معماری پس از انقلاب اسلامی تلاش بیشماری کرد و موفق شد درهای مراکز علمی را به روی صاحبنظران، معماران و اساتید معماری باز کند.

محسن شاه رضایی، مدیرکل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، قدرشناسی را بعنوان یکی از مهمترین اهداف مراسمات تجلیل و تکریم از سرآمدان بر شمرد و اظهار کرد: ما باید قدرشناس کسی باشیم که آثار تاریخی را حفظ کرد و اگر نبود این آثار از بین می رفت. 


ایشان با بیان این که در هر نقطه از کشور مفاخر زیادی وجود دارند که باید شناخته شوند، تاکید کرد: هدف بنیاد نخبگان تجمع تجارب نخبگان است بنابراین باید تاریخ شفاهی مفاخر جمع آوری شود. 
وی تصریح کرد: مولفه انسان در آثار میرفندرسکی وارد شده و هر کس در مورد انسان کاری انجام دهد قابل تقدیر است.شاه رضایی با بیان این که میرفندرسکی مولفه انسان را وارد ابنیه کرد، خاطرنشان کرد: جمع آوری تاریخ شفاهی و انتقال آن به نسل بعد در الگوسازی و شناساندن مفاخر کارگشاست. 


در پایان این مراسم ارج نامه دکتر محمد امین میر فندرسکی قرائت و از طرح یادبود ایشان رونمایی شد. همچنین شرکت کنندگان از نمایشگاه عکس آثار کهن معماری استان گلستان بازدید نمودند.


محمد امین فندرسکی در سال 1310 در گرگان به دنیا آمد و پس از تحصیل در دانشگاه تهران و دانشگاه فلورنس ایتالیا، چندین سال ریاست دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران را بر عهده داشت. استاد برجسته گرگانی چندین طرح ملی معماری را در اصفهان، تهران و مشهد ارائه نموده و همچنین در دانشگاه های معروفی همچون آکسفورد و کمبریج به تدریس علوم معماری پرداخته بود.

مدعوین ویژه: 
مدیرکل محترم دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان بنیاد ملی نخبگان
دکتر سیروس باور، عضو هیات امنای انجمن مفاخر معماری ایران
سرپرست محترم معاونت سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری گلستان 
فرماندار محترم شهرستان گرگان
رئیس محترم شورای اسلامی شهر گرگان