در راستای تکریم و الگوسازی از نخبگان و به همت بنیاد نخبگان استان گلستان و با همکاری سازمان های خصوصی و دولتی استان، مراسم نکوداشت دکتر جعفر ارشاد، محقق برجسته و استاد سرآمد گیاه پزشکی کشور، 16 مهر ماه 98 در محل تالار شهید مطهری دانشگاه گلستان برگزار شد.


در این مراسم ابوالقاسم خزاعیان، رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان با تاکید بر اهمیت تکریم و الگوسازی از سرآمدان و نخبگان خاطر نشان کرد: ارتقای منزلت اجتماعی، مرجعیت علمی نخبگان و ارائه مهارت های حرفه ای آنان به استعداد های برتر از جمله اهداف این برنامه های نکوداشت نخبگان و سرآمدان است.


خزاعیان ضمن اشاره به آثار ارزنده دکتر ارشاد اظهار داشت: این آثار و نتایج بدست آمده نشان دهنده وجود ویژگی هایی ارزشمندی چون خود اتکایی، اراده، صداقت، خوش بینی، شور و علاقه وصبر و .. در وجود ایشان بوده است و ارج نهادن به زحمات و تلاش فرهیختگانی چون دکتر جعفر ارشاد، موجب استمرار و بازسازی ذخایر نخبگی در کشور می شود.


رئیس بنیاد نخبگان استان، با بیان اینکه نخبگان، جامعه و مسئولان سه ضلع تحقق نظام نخبگانی هستند افزود: با توجه به اینکه استعدادهای ذاتی نخبگان یک نعمت الهی و تعهدآور است، انتظار از نخبگان این است که مهارت های خود را در کنار استعدادهای ذاتی در راستای خدمت به جامعه ارتقا دهند.


وی در ادامه گفت: مسیر نخبگی از شناسایی و حمایت مستعدین برتر آغاز و به مرحله جذب و بکارگیری نخبگان ختم می شود و جامعه ما باید ظرفیت فرهنگی را ایجاد کند تا بتواند مستعدین برتر را در مسیر نخبگی یاری کند و به مرحله نخبگی و خدمت به جامعه برسند و در واقع مطالبه جامعه نخبه پروری باشد و جامعه بر شایسته سالاری و نخبه گماری اصرار ورزد.


خزاعیان اظهار داشت: بنیاد نخبگان نیز بعنوان نماینده بخش دولت وظیفه دارد تا زمینه تعامل نخبگان با جامعه و سایر بخش های کشور را فراهم کند.


دکتر جعفر ارشاد، محقق برجسته و استاد سرآمد گیاه پزشکی کشور، اقدامات بنیاد نخبگان باعث می شود که جوانان و آینده سازان کشور از شناخت بهتری نسبت به مسیر ارزشمند زندگی خود بیابند. 


وی ضمن اشاره به وظایف جامعه نخبگانی در قبال جامعه اظهار داشت: بنده مسیر تحصیلی خود را بر اساس نیاز جامعه انتخاب نمودم و بر همین اساس انتخاب رشته گیاه پزشکی در جهت خدمت به کشاورزان بود، هر چند در تمامی رشته های علمی جنبه هایی در خصوص خدمت به جامعه وجود دارد.


اسکندر زند، مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی، ضمن اشاره به مقوله سرمایه ها و کارکرد سرمایه های نمادین در جامعه خاطر نشان کرد: هر یک از اجزاء یک سرمایه که به شهرت برسد به یک نماد تبدیل می شود و در جوامع پیشرفته برای معرفی و بهره برداری از ظرفیت نمادها تلاش های بسیاری صورت می گیرد. 


وی عامل بودن و تاثیرگذاری، هم افزایی، تشخیص اولویت ها و هدفمند بودن را از ویژگی های افزاد موثر و سرمایه های نمادین دانست و اظهار داشت: دکتر ارشاد از سرمایه های ارزشمند و نمادین در کشور است.  


محسن شاه رضایی، مدیرکل تکریم و الگوسازی بنیاد ملی نخبگان، قدرشناسی را بعنوان یکی از مهمترین اهداف مراسمات تجلیل و تکریم از سرآمدان بر شمرد و اظهار داشت: برگزاری آیین نکوداشت نخبگان و سرآمدان علاوه بر معرفی نخبگان و سرآمدان، زمینه شناخت جوانان و مستعدین برتر از الگوهای موفق خود را فراهم می سازد.


ایشان با بیان این که در هر نقطه از کشور مفاخر زیادی وجود دارند که باید شناخته شوند، تاکید کرد: تجمع ویژگی ها و تجارب نخبگان بسیار حائز اهمیت است بنابراین باید تاریخ شفاهی مفاخر جمع آوری شود. 


شاه رضایی با بیان این که دکتر ارشاد مولفه مذکور را بخوبی ارائه نموده است، خاطرنشان کرد: جمع آوری تاریخ شفاهی و انتقال آن به نسل بعد در الگوسازی و شناساندن مفاخر بسیار موثر است.


در پایان این مراسم ارج نامه دکتر جعفر ارشاد که با امضای قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به این مراسم ارسال شده بود، قرائت و از یادبود وی رونمایی شد.


در حاشیه این مراسم نمایشگاهی از آثار ایشان بالاخص قارچ های معرفی شده از سوی ایشان دایر و در معرض دید عموم 
قرار گرفت.

مدعوین ویژه: 
جناب آقای  دکتر شاهرضایی/ مدیرکل محترم دفتر الگوسازی و تکریم نخبگان بنیاد ملی نخبگان
جناب آقای دکتر اسکندر زند/ استاد موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور و مشاور عالی وزیر جهاد کشاورزی
جناب آقای دکتر زارع / قائم مقام سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی کشور
جناب آقای دکتر عباس کشاورز/ معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی
جناب آقای دکتر مختار مهاجر/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان
جناب آقای دکتر ابوالفضل فرجی /رئیس محترم مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان
جناب آقای دکتر علی نجفی نژاد / رئییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان
اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی استان