محمد امین میرفندرسکی در سال 1310 در شهر گرگان بدنیا آمد. تحصیلات مقدماتی خود را در شهرهای مختلف از جمله شیراز و مشهد به انجام رسانید و در ساب 1335 (دوره اول) وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تهران و در سال 1336 به ایتالیا رفته و وارد دانشگاه دولتی فلورانس شد و در سال 1341 تحصیلات خود را در مقطع دکتری در رشته معماری و شهرسازی به انجام رساند. پس از آن بعنوان استادیار داوطلب در همان دانشگاه به تدریس پرداخت. سپس به ایران بازگشته و تا سال 1356 به عوان استادیار، دانشیار و همچنین رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به فعالیت مشغول بود.

از مهمترین دستاوردهای کاری ایشان، ایجاد تحول در سیستم آموزش سنتی در دانشکده هنرهای زیبا بود. در سال 1361 به عنوان استاد مدعو در دانشکده معماری کمبریج ئ در سال 1364 در سمت استاد مدعو در پلی تکنیک کعکاری آکسفورد به ندریس مشغول بود.

دکتر میرفندرسکی از اواسط دهه 40 فعالیت های حرفه ای خود در حوزه های معماری و شهرسازی آغاز نمود و تا هنگام در گذشت که مدیریت شرکت مهندسین مشاور ابردشت را بر عهده داشت، همچنان در این عرصه فعالیت می نمود.

وی نسلی نو از معماران ایرانی را که در آثارشان به چیزی بیش از زیبایی بصری و کمپوزیسیون فرمی(آنگونه در بوزآرت پاریس مدنظر بود) تربیت کرد. آنها این روش را "معماری انسانی" می نامیدند و مسائل اجتماعی،ادبیات ،شعر و فلسفه را اساس مبانی نظری معماری خود قرار می دادند. او به عنوان «مرد معماری و مرمت ایران» شناخته شده است. 

فعالیت ها و افتخارات میرفندرسکی:
استادیاری و دانشیاری دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران (۱۳۴۲-۱۳۵۶)
ریاست دانشکده هنرهای زیبا - دانشگاه تهران (۱۳۴۷-۱۳۵۰)
استاد مدعو دانشکده معماری کمبریج –(۱۳۶۱-۱۳۶۸)
بنیان‌گذاری اندیشه نو در آموزش هنر و معماری
ایجاد هم‌پیوندی میان آموزش معماری، هنرهای تصویری و نمایشی و موسیقی
طراحی موزه بزرگ خراسان
برگزاری جلسات شب شعر در منزل شخصی اش که باعث آشنایی دانشجویان زیادی با فضای شعر در ایران گردند
تلاش برای ثبت جهانی باغ ایرانی
تلاش برای عبور مترو اصفهان از نقشه ای صحیح که همزمان به مقوله گردشگری نیز کمک نماید
چاپ مجموعه شش جلدی در مورد مرکز تاریخی اصفهان، کاشی در معماری ایران و باغ ایرانی

این هنرمند معمار در آستانه چهلمین سالگرد تحول دانشکده هنرهای زیبا صبح روز چهارشنبه 20 خرداد سال 1388بر اثر بیماری سرطان در بیمارستان ایرانمهر تهران چشم از دنیا فروبست و با حضور اندک معماران ایرانی 23 خرداد ماه از مقابل خانه هنرمندان ایران تشییع و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شد.